Pokuta z Itálie

Featured Image

Je tu čas dovolených a s tím spojených nervů, jestli pak zase z ciziny nepřijde do schránky výzva k zaplacení nemalé pokuty. Obzvláště jízda Rakouskem a Itálií je jako procházka pražským parkem, vyhnout se sračkám vyžaduje neustálou pozornost a velké úsilí. Zajímalo vás někdy, jestli má smysl se takové pokutě bránit? Já to zkusil a i když úspěšně, tak vítězství je to poněkud rozpačité.

Na začátek je z důvodů, které pochopíte dále, potřeba napsat, že příběh nečerpá z životních příběhů Redguye, je fiktivní atd. To jsem byl takhle jednou na Korsice a tak se mi tam líbilo, že jsem přesvědčil rodinu, že tam musíme na dovolenou. Mimochodem, jestli něco můžu s klidem doporučit, tak Korsiku a Japnsko. Plán byl jet kvůli dětem nonstop přes noc a ráno se nalodit v Livornu na trajekt. A jelikož právě trajekt tvoří nemalou část nákladů a ceny se výrazně liší podle počtu a velikosti vozidel, půjčili jsme si auto, které tak akorát zapadlo do limitů pro levný převoz a zároveň pobralo všechny lidi a bagáž. Půjčovna je malá lokální s pár auty a je to jen vedlejší byznys k jiné komerční činnosti.

Dali jsme si nějakou časovou rezervu, ale cesta probíhala bez problémů, takže k Livornu jsme se blížili asi s hodinovým předstihem a tu mě popadl úžasný nápad, že se zastavíme v Pise a budeme chvíli obdivovat výsledek italského přístupu k práci. Chvíli jsem se ve 4 ráno proplétal uličkami centra a hledal místo k zaparkování, až jsme najednou byli přímo pod věží. Vzhledem k tomu, že tam nebyla ani noha, tak mi na tom tenkrát nic divného nepřišlo. O to vtipnější v kontextu pozdějších událostí bylo to, že rozespalá posádka výjimečnost situace naprosto nevnímala, nikdo ano nevylezl z auta a já si neudělal ani pitomou fotku. Zato na zpáteční cestě mě nutili tam zajet znova, to je přece jasný, že chceme vidět tu věž, ale my jsme tě tenkrát nevnímali a netušili, kde jsme a že je to TA věž. To už tam samozřejmě bylo milion lidí a otravných připrchlíků s cetkama.

Dovolenou jsme si užili, dojeli jsme domů, vrátili auto a život šel dál až do příštího léta, kdy po roce a měsíci(!) došel do půjčovny dopis z Itálie, že byl s autem spáchán přestupek vjezdu do jakési omezené vnitřní zóny města a následovalo klasické odstupňování výše pokuty podle rychlosti zaplacení, aby člověka náhodou nenapadlo se rozmýšlet nad nějakou obranou. Do pěti dnů od obdržení dopisu nějakých 120 eurodolarů, do dvou měsíců 140 a pak už výhružky kastrací a zotročením. Platit se mělo na stránkách k tomu určených, které jsou velmi prakticky v osmi světových jazycích a vůbec to tedy nevypadá, že jde o přilepšení rozpočtu města. A stačí si vygůglit Pisa traffic violation a je vidět, že byznys je to dobrý a nemají problém nahánět klidně i Američany. Hlavní je poslat pokutu až po velmi dlouhé době, aby si náhodou člověk ještě nepamatoval kudy jel nebo aby už neměl záznam z palubní kamery.

Na webových stránkách jsou kromě návodu k zaplacení i nějaké informace k odvolání a také výtažek ze silničního zákona, kde se píše, že místňákům musí být přestupek oznámen do 90 dní od spáchání a zahraničním pyrátům do 360 dní, což prošvihli minimálně o měsíc, nemluvě o tom, že dopis poslali v angličtině. Konzultoval jsem situaci se Smrtihlavem, známým ze stránek DF i 30kmh, a jehož kolega umí italsky. To jsem totiž ještě neznal Marca, s kterým jsem později řešil dovoz SPASky. Kolega zavolal na úřad v Pise, kde mu řekli, že asi jo, že je to asi neplatné a ať podám odvolání. Sepsal jsem tedy odvolání v italštině a poslal jej doporučeně prefektovi. Nějakou dobu se nedělo nic, tak jsme na úřad zavolali znovu, jestli dostali odvolání, ale jejich odpověď byla, že jestli jsme poslali odvolání, tak je to vyřízené. Celkově byli úplně mimo, což se vysvětlí později.

Věc jsem tím považoval za vyřízenou, dokud se po dalších třech letech, tedy čtyři roky(!!!) po údajném spáchání přestupku neozvala půjčovně česká vymahačská společnost, říkejme jí třeba LogiZmrd, s emailem, který se na první i druhý pohled tvářil jako vyděračský spam. Stála v něm velmi přátelská mesidž

Dobrý den,

upozorňujeme Vás, že končí doba k zaplacení Vaší dlužné částky vůči společnosti Italian Radar S.P.A., kterou máme ve správě. Aktuální dlužná částka činí: 12345.6 Kč.

Úhradu proveďte IHNED od obdržení této výzvy dle následujících platebních dispozic.

Je naší povinností Vás upozornit na skutečnost, že Váš případ uzavíráme v mimosoudním řízení. Pokud svůj závazek neuhradíte nejpozději do výše uvedeného data splatnosti, může věřitel přistoupit k vymožení dlužné částky prostřednictvím soudního řízení.

Zaplacením svého závazku máte POSLEDNÍ možnost výše uvedené kroky zastavit! Z naší strany Vás již nebudeme kontaktovat.

No není to skvělé? Je to skvělé. Upozorňuji, že jméno italské společnosti nemělo s pokutou nic společného, výše dlužné částky nebyla nijak zdůvodněna a opravdu byla napsána v tomto formátu s tečkou a jedním desetinným místem. Žádné datum splatnosti uvedeno nebylo, prostě typický spam, kterého každému dorazí tuny denně. Jediný hint byl, že v příloze byla původní pokuta, která tenkrát dorazila z Itálie a dodejka podepsaná půjčovnou, což tomu dávalo alespoň zdánlivý náznak legitimity. Půjčovna mě požádala o vyjádření a jestli bych nemohl zjistit, proč je to stále aktivní. Tentokrát už jsem měl k dispozici pořádný kvér ve formě Marca a tak jsem ho poprosil, ať těm mamrdům talošskejm zavolá a zjistí, o co jde. Zároveň jsem poprosil D-Fense o jeho názor a dostal jsem odpověď, že v Itálii neplatí procesní pravidla (přeloženo – úředník si tam dělá naprosto cokoliv, co se mu zlíbí, i když je to v rozporu s legislativou, což mohu potvrdit), ale pohledávky nějakých vyděračů by ignoroval.

Mezitím Marco všechny obvolal a vysvětlil mi, jak to u nich chodí, tedy poslyšte. Ačkoliv pokuty z Pisy chodí s hlavičkou Polizia Municipale, tak s policií nemají nic společného. Stejně jako pro některá česká města spravuje radary a vymáhání pokut společnost Czech Radar, tak Pisa svěřila dohled a vymáhání společnosti Italian Radar, která jménem policie rozesílá dopisy a inkasuje pokuty. Dále je systém nastaven tak, že odvolání k pokutám se neposílá úřadu, který pokutu vystavil, ale na prefekturu, což si představuji asi něco jako hejtmanství u nás. Navíc tam existuje právní konstrukt tichého souhlasu, tj. pokud prefektura na odvolání neodpověděla, tak se má za to, že jej uznala za oprávněné. Jenže hledejte po x letech podací lístek z pošty. A na poště mi řekli, že archivují informace jen jeden rok. Připomnělo mi to dovoz SPASky a situaci, kdy agendu zbraní měly na starosti dvě naprosto různé části italské policie a přehazovali úřední záležitosti jedna na druhou. Každopádně to vysvětluje, proč úředníci města byli naprosto mimo, protože neměli páru ani o nějaké pokutě, ani o odvolání, všechno jde mimo ně.

Pozitivní nicméně bylo, že soukromá italská společnost nemá moc páky na vymáhání pochybných pokut z cizinců, například nehrozí, že by Vám v Itálii na hranicích zabavili auto, protože policie žádný nezaplacený přestupek neeviduje. Docela by mě zajímalo, jestli mají vůbec právo získávat od českých úřadů údaje o provozovatelích vozidel. Většina těch příspěvků na internetu je totiž od lidí, co si půjčili auto přímo z italské půjčovny. Samozřejmě situace bude jiná, pokud dostanete pokutu od opravdové policie třeba z radaru na dálnici a dojde v češtině do těch 360 dní, pak moc šancí na obranu nevidím. Předpokládám, že LogiZmrdi koupili pohledávku od Italian Radar za pár kaček a jen zkoušejí, jestli na to někdo skočí, protože jejich právní mandát k vymáhání nějaké italské dopravní pokuty je směšný.

V tomto případě narazili navíc na to, že tu hlavní komerční aktivitu půjčovny koupil velký řetězec s vlastním právním oddělením a LogiZmrdi poslali pohledávku jim. Za celou dobu se totiž nikdo nezajímal o totožnost řidiče, takže je jasně vidět, že jde hlavně o tamtu bezpečnost. Jejich právník jim tedy odpověděl, ať si vyserou oko a ještě jim vtipně poslal fakturu za své právní služby, načež následovala omluva od LogiZmrdů a stažení pohledávky. Jak je ale vidět, člověk si nemůže být ničím jistý a za dalších pět let se může opět něco vynořit ze záhrobí, proto ta opatrnost. Měl jsem taky ohromné štěstí, že půjčovna v řešení spolupracovala, protože mohli klidně pokutu bez keců zaplatit a po mě ji pak na základě smlouvy vyžadovat.

Nicméně je vidět, že minimálně u pokut, které dojdou od italských měst za přestupky typu vjezdu do nějaké zóny, parkování a podobně, nemusí být vše ztraceno a základ je zjistit, kdo vlastně pokutu vymáhá.

 


04.07.2021 Redguy


Související články:


12345 (313x známkováno, průměr: 1,42 z 5)
21 266x přečteno
Updatováno: 5.7.2021 — 23:22
D-FENS © 2017